Rubriky
Události

Psychedelikatesy: Psychedelický mozek a vědomí očima neurověd

Kde: Prostor 39, Řehořova 39, Praha 3, Žižkov

Kdy: 11.10. 2018 18.30 – 21.00

Cena: 155,- Dospělí, 122,- studenti, 99,- členové

Vstupenky

________________________________

Přednáška MUDr. Filipa Tylše, Ph.D. a Mgr. Nikoly Jajcaye, Ph.D. bude úvodem do neurozobrazovacích metod (QEEG, fMRI, MEG, PET) používaných v moderní době k mapování procesů v lidském mozku. Jak vypadá v neurozobrazovacích metodách mozek pod vlivem psychedelických látek? Co z těchto nálezů můžeme dedukovat?

Pojem vědomí má pro odborníky různé interpretace – je produktem mozku nebo je mozek je pouze regulátorem jakéhosi kolektivního vědomí. Jak souvisí psychedelika s nevědomými procesy?

Řeč bude i o entropii mozku. Entropický pohled na teorii vědomí podporují i nedávné neurozobrazovací studie s psilocybinem, které ukazují, že psychedelický stav projevuje známky vysoce entropického stavu a mozek v psychedelickém stavu odhaluje znaky kritického chování. Co si z těchto poznatků můžeme odnést?

Přednáška bude postavena na vědeckých základech, které však oba přednášející podají srozumitelně i pro širokou veřejnost.

MUDr. Filip Tylš, Ph.D. je psychiatr a neurovědec v Národním Ústavu Duševního Zdraví (NÚDZ), člen České psychedelické společnosti (CZEPS) a psychoterapeut v soukromé praxi (www.tercenya.cz). Specializuje se na psychedeliky-asistovanou psychoterapii a výzkum psychedelik (EEG koreláty psychedelické zkušenosti). V současnosti je ve výcviku gestalt psychoterapie (5.ročník, IVGT Praha) a kalifornském výcviku na CIIS “Psychedelic-Assisted Therapies and Research Certificate Program”.

Mgr. Nikola Jajcay, Ph.D. je fyzik a datový analytik. Jeho hlavním tématem výzkumu jsou složité systémy, jejich interakce a modelování. V ramci neurověd se věnuje hlavně analýze neurozobrazovacích dat a výpočtové neurovědě. Momentálně, kromě úvazku v NUDZ na oddělení Aplikované neurovědy a zobrazení mozku, pracuje jako data scientist v americkém start-upu a čeká na výsledky Marie-Curie fellowshipu. Je taktéž členem CZEPSu.