Rubriky
Události

PSYCHEDELIKATESY// Psychedelika a jejich potenciál v terapii a osobním rozvoji

PSYCHEDELIKATESY// Psychedelika a jejich potenciál v terapii a osobním rozvoji
Mgr. Jaroslav Farkaš
Kdy: 22.11. 2018, 18.30 – 21.30 
Kde: Prostor 39, Řehořova 39, Praha 3, 130 00 

Facebook

Psychedelické látky měli od počátku lidstva významné postavení ve většině starobylých kultur světa. Po tisíce let byla využívána pro spirituální a léčebné účely v rámci šamanských ceremonií, přechodových rituálů, starověkých mystérií smrti a znovuzrození.

Pro moderní západní vědu a společnost byly tyto mimořádné látky až do poloviny minulého století téměř neznámé. Objev psychoaktivních účinků LSD Albertem Hofmannem v roce 1943 strhl zájem vědců po celém světě o výzkum této skupiny látek vyvolávajících mimořádné stavy vědomí. Masový rozmach jejich rekreačního užívání v 60. letech a následná “Válka proti drogám”prakticky zastavili jejich výzkum na 40 let. V současnosti se ledy konečně prolomily a psychedelický výzkum zažívá celosvětovou renesanci. Psychedelické látky představují pro současný výzkum vědomí mimořádný nástroj, jaký představuje například mikroskop pro biologii, či teleskop pro astronomii.

V rámci přednášky se seznámíme s neurobiologickými a psychologickými mechanismy účinku psychedelik, s výsledky historických i současných výzkumů a podíváme se i na terapeutický a osobnostně transformační potenciál mimořádných stavů vědomí vyvolaných těmito látkami. Poukážeme také na možná rizika nezodpovědného užívání psychedelik, či současného rozrůstajícího se fenomému víkendových šamanských ceremonií s využitím těchto látek (např. ayahuascy, či Bufo Alvarius). Představíme si i praktické principy první pomoci při zvládání náročné psychedelické zkušenosti a možnosti její následné integrace.

Bio:
Mgr. JAROSLAV FARKAŠ (*1986)
vyštudoval psychológiu na FF UCM v Trnave a v súčasnosti pracuje s klientami v súkromnej praxi na Slovensku. V minulosti pôsobil ako psychológ v detských domovoch, centre podpory profesionálnych rodín a vyskúšal si tiež prácu v duchu filozofie harm reduction s užívateľmi drog v kontaktnom centre. Dlhodobo sa zaujíma o psychedelické látky, zmenené stavy vedomia a ich terapeutický a sebarozvojový potenciál. Je absolventom dlhodobého výcviku v Biodynamickej body-psychoterapii (hlbinný na telo orientovaný prístup). Vo svojej práci s klientami sa inšpiruje tiež poznatkami psychoanalýzy, transpersonálnej psychológie, postmoderných konštruktivistických prístupov a neurobiológie. Je členom vedenia České psychedelické společnosti (CZEPS).

Viac o lektorovi na:
www.celostnypristup.sk