Česká psychedelická společnost (dále CZEPS) spouští nový neziskový projekt s názvem Prostor integrace. Jako první v České republice zprostředkuje lidem síť dostupných odborníků – psychoterapeutů (psychologů či psychiatrů) s orientací v problematice rozšířených stavů vědomí, kteří mohou klientům pomoci s integrací náročných psychedelických zkušeností.
Psychedelika momentálně procházejí obdobím tzv. renesance. Čím dál častěji se s nimi setkáváme v médiích, a proto rovněž přibývá lidí, kteří chtějí tyto látky vyzkoušet. Spolu s vyšší poptávkou se ovšem ve vyšší míře mohou vyskytovat i negativní aspekty užívání a více lidí může mít zkušenost s náročnou psychedelickou zkušeností. Jako odborná společnost chceme reagovat a nabídnout síť odborníků, kteří v duchu harm reduction přístupu nabídnou těmto lidem pomoc.
Do této chvíle bylo velice náročné najít odborníka, který by klientovi v terapii dokázal poskytnout relevantní terapii s přesahem právě do psychedelické zkušenosti. Projekt Prostor integrace toto mění. Na stránkách prostorintegrace.cz nyní naleznete komplexně zpracované informace ke zvládnutí a integraci náročné psychedelické zkušenosti, včetně sítě odborníků, kteří vám mohou pomoct i po terapeutické stránce.
Krom seznamu terapeutů, kteří jsou připraveni poskytnout odbornou pomoc, naleznete na stránkách i množství odborných článků a sekci nejčastějších otázek, které se opakují v rámci poradny CZEPS. Tyto texty a otázky napsali členové CZEPS pod vedením garanta odborné sekce psychiatra Vojtěcha Cinka. „Snažili jsme se o komplexní harm reduction službu, která by umožnila pokrýt veškeré potřeby a otázky člověka potýkajícího se s náročnou zkušeností, a vytvořit zcela bezpečný prostor pro její integraci. Máme v plánu seznam terapeutů stále rozšiřovat tak, aby byla služba dostupná skutečně po celé ČR“ vysvětluje psycholožka a garantka harm reduction sekce CZEPS Eva Zientková.
Odborníci do sítě byli pečlivě vybráni. Každý z terapeutů má mnohaletou zkušenost v oblasti psychedelické harm reduction a je ověřeným a kvalifikovaným odborníkem v oblasti duševního zdraví. Projekt také navazuje na mnohaletou tradici projektu CZEPS PsyCare, který funguje jako harm reduction služba na festivalech od roku 2016, kde přímo v terénu vyškolení dobrovolníci pomáhají lidem procházet náročnými stavy změněného vědomí. Velice úzce také spolupracujeme s první psychedelickou klinikou Psyon, která jako jedna prvních v Evropě nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii.
Právě jeden ze zakladatelů kliniky Psyon, psychiatr Filip Tylš, vznik Prostoru integrace velice vítá: „Projekt je důležitý ze dvou pohledů. Pro terapeuty je to dobré, abychom o sobě vzájemně věděli a mohli se dobře propojovat, kdo tuto práci dělá z hlediska nějakých intervizí, supervizí apod. Z pohledu klienta myslím, že je to úplně super věc proto, že můžou mít přehled, ať jsou z jakéhokoli koutu republiky, kteří terapeuti v nejbližším okolí se věnují téhle specifické činnosti. A nemusejí se na to ptát tou nepříjemnou otázkou — Užil jsem psychedelika, vezmete mě do péče? — a můžou tu otázku rovnou přeskočit a ptát se spíše, jestli má na ně ten terapeut má čas. Takže z pohledu klienta je to úplně klíčový projekt. Samozřejmě se můžou obracet i na naši kliniku Psyon, kde tyto služby také poskytujeme,” uzavírá psychiatr.
Za Českou psychedelickou společnost
Eva Zientková, Klára Dudková, Vojtěch Cink, Vojtěch Šimek, Michal Zeman
Kontakt pro média:
Relevantní odkazy:
- webové stránky Prostor integrace: prostorintegrace.cz
- webové stránky České psychedelické společnost: czeps.org
- webové stránky PsyCare: psycare.cz
- webové stránky Psyon: psyon.cz