Hana Simonová: Ayahuasca-nástroj pomoci nebo lukrativní byznys?

Fenomén užívání ayahuascy, tradičního vědomí měnícího nápoje z amazonské džungle, se v poslední době stále více rozpíná v globálním měřítku. Jaká to s sebou nese benefity a rizika? Přijďte si poslechnout psycholožku Hanu Simonovou. Do následné diskuze přijal pozvání zkušený učitel šamanismu Zdeněk Ordelt.
-------------------------------------------------------------------------
Amazonský psychoaktivní odvar nazývaný ayahuasca (yagé) tradičně podávaný domorodými kurandery, léčiteli, a dnes již nejen těmi, je aktuálně kontroverzním tématem. Její globalizace ovlivnila životy nespočetnému množství lidí z různorodých kultur mimo Amazonii, kterým se otevírají jiné a nové způsoby vnímání reality i sebe sama. Z domorodých posvátných tradic se rodí tzv. „spirituální byznys“, neboť těm, kteří zkušenost s ayahuaskou nabízejí, se při setkávání s cizinci otevírají nové dimenze možnosti vysokého výdělku.
Během přednášky bude autorka informovat o výsledcích výzkumu, který byl zaměřený na zkušenost cizinců s ayahuaskou v kontextu „šamanského“ rituálu. Cílem výzkumu bylo zmapovat, jakým způsobem ayahuaskový šamanský turismus probíhá – motivaci osob, které tento druh zkušenosti vyhledávají, přínosy, rizika a následnou integraci této neobvyklé zkušenosti. Dále byly zkoumány osobnostní styly účastníků výzkumu.
--------------------------------------------------------------------------
Psycholožka Mgr. Hana Simonová je absolventkou Univerzity Palackého v Olomouci, dále absolvovala studijní pobyt na University of Groningen v Nizozemském království a v Bogotě (Kolumbie) na Universidad Nacional de Colombia. Účastnila se výzkumného projektu o ayahuaskovém turismu v peruánské Amazonii společně s Dr. Veronikou Kavenskou (2013/2014) a podílela se na publikování výsledků výzkumu v mezinárodních recenzovaných časopisech.
Hana strávila rok a půl v peruánském amazonském městě Tarapoto, které je známé pro rostoucí ayahuaskový turismus. Na tomto místě mj. organizovala a vedla semináře pro cizince založené na svém výzkumu, informovala o přínosech a rizicích užívání ayahuasky a dále daný fenomén mapovala. Je členkou České společnosti pro analytickou psychologii a frekventantkou psychoterapeutického výcviku v Jungovské psychologii v Brně. V říjnu 2015 započala v Limě (Peru) psychoterapeutický výcvik v Nových rodinných konstelacích. Jako psycholožka a muzikantka využívá expresivních technik a metod analytické psychologie při práci s dětmi i dospělými.

Zdeněk Ordelt se narodil v roce 1976 ve Zlíně. Pochází z moravské rodiny, která měla blízko k umění a také k léčitelství. Od svých 13 let Zdeněk začíná objevovat tajemství mystiky a magie. Svoje první šamanské zkušenosti skrze potní chýši a práci se šamanským bubnem získává ve svých dvaceti letech u Borise Davida ve Skřidlech. Tam začala jeho šamanská cesta. Spolupracoval s třináctou babičkou - mamou Julií z Mexika, aztéckými, huicholskými a mayskými šamany. V roce 2013 je zasvěcen Donem Manuelem a jeho chotí jako A´jkij, mayský kněz v komunitě Chichicastenango, v Guatemale. Před deseti lety založil organizaci Oko Bohů, v rámci které dělá výukové programy v oblasti šamanismu, meditace a jógy v ČR i v zahraničí. Také působí jako průvodce ve střední a jižní Americe. V dnešní době se aktivně podílí na obnově naší domácí šamanské tradice v rámci odkazu Slovanství. Je zakladatelem organizace Slovanský kruh, v rámci které organizoval tento rok mezinárodní kongresy zástupců domorodých evropských a světových spirituálních tradic.

Cena: 90,-
Odkaz na akci na webu NoD: http://nod.roxy.cz/cs/program/events/999-psychedelikatesy-mgr-hana-simonova-a