Rubriky
Články

Šalvěj divotvorná – neobvyklé psychedelikum se skrytým terapeutickým potenciálem

Na první únorový den proběhne v Brně pod záštitou České psychedelické společnosti přednáška Mgr. Martina Malce s názvem „Microdosing šalvěje věštecké a potenciál terapeutického využití“. Šalvěj divotvorná (nebo také šalvěj věštecká) patří mezi nejsilnější psychedelické rostliny s možným terapeutickým a osobnostně-rozvojovým potenciálem. Uvědomuje si jej západní kultura a dokáže jej vhodně využít?

Léčili se s ní už indiánští Mazatékové
Šalvěj divotvorná je rostlina původem z Mexika z oblastí osídlených Mazatéky. Tento kmen ji využíval k věštění, léčení různých nemocí jako anémie, revmatismus, bolesti hlavy, žaludku, otoky a průjmy. List šalvěje divotvorné obsahuje salvinorin A, což je psychoaktivní látka měnící vědomí, která je od roku 2011 na seznamu kontrolovaných látek.. Přednášející Mgr. Martin Malec vystudoval psychologii a několik let experimentoval s mikrodávkováním šalvěje. Sám o ní říká: “Domnívám se, že v takových kontextech může být šalvěj unikátním lékem s velkým potenciálem pomáhat, a zdá se, že některé současné vědecké studie to začínají potvrzovat.”

V západní kultuře se fenomén užívání šalvěje objevuje i přesto, že je zákonem v řadě zemí zakázána, a to zejména ve formě extraktů, které mají mnohonásobně vyšší koncentraci salvinorinu A. Mazatékové ale žvýkání listů a kouření extraktů přirovnávají k pití čaje z listů koky (což je něco jiného než šňupání kokainu).

Po kouření extraktů nebo listů bývají často popisovány efekty jako rychlá ztráta vnímání těla, ztráta pojmu o čase, přítomnost nějaké síly nebo entity, halucinace nebo vize, pocit bytí živým či neživým objektem. Lidé, kteří zakusili tuto rostlinu často vypovídají o prožitku nesrovnatelném s jinými psychedeliky či meditací a jógou.

Další zakázané psychedelikum s terapeutickým potenciálem?
Šalvěj má potenciál v psychoterapii, zejména při léčbě depresí, dále pak v léčbě závislostí na amfetaminech a kokainu nebo jako analgetikum. Každá mince má dvě strany a u vysokých dávek šalvěje mohou při nezodpovědném užití (nedodržení setu a settingu, neadekvátní dávka, forma užití) nastat silné, náročné a těžko zpracovatelné až negativní prožitky.

Rostlina si s sebou nese stigma
Na přelomu tisíciletí se zvedla vlna zájmu o šalvěj, a to i díky mediálním zprávám, ne vždy pravdivým. Příkladem může být zavádějící informace z roku 2008, že její účinky jsou podobné marihuaně, a tedy v té době byla nazývána „legální marihuanou“ nebo „drogou za kterou nepůjdete sedět“.

I v České republice je užívání této rostliny populární a zájem o psychedelické látky obecně se stále zvyšuje. Z tohoto důvodu je třeba posílit informovanost nejen o šalvěji divotvorné. Více informací se můžete dozvědět na přednášce 1. února v prostorách brněnského Buranteátru od 18:30.

Více na události na Facebooku.

Kontakt:
Michaela Plevková
michaela.plevkova@czeps.org
mob.: +420773183398