Darren Springer: Houby, mýty, Velikonoce a podsvětí // BRNO, PRAHA

Enteogeny, mýty, Velikonoce a podsvětí

Začátkem dubna nás do České republiky přijede navštívit expert na „magické houbičky“, student Killindiho Iyiho (který nás navštívil před dvěma lety na Beyond Psychedelics 2016) – Darren Springer s přednáškou na téma Entheogenic Myths, Easter and the Underworld (Entheogenní mýty, Velikonoce a podsvětí). Vystoupí 5. 4. v ArtBar Druhý Pád v Brně od 18:00 a 6. 4. v prostorech FF UK v Praze od 18:30. Přednášky budou v angličtině.

Vstupenky: Brno, Praha

Entheogeny jsou psychoaktivní přírodní látky používané při náboženských nebo rituálních obřadech, o kterých se obecně říká, že mohou zprostředkovat setkání s Bohem.

V současné době se o entheogenech (psilocybin, ayahuasca, 5-MeO-DMT získané z žáby Bufo alvarius, aj.) začíná mluvit čím dál více, zejména v souvislosti s jejich terapeutickým potenciálem. Málokdo ale ví, že v naší kultuře měly zastoupení od nepaměti a že některé látky byly užívány při rituálech.

Ve své přednášce Darren nakousne tématiku mytologie houbiček, podsvětí, historie velikonoční ceremonie a rituálu a spojení jejich oslav se změněnými stavy vědomí. Vydáme se s ním na historickou výpravu za původem praktik užívání psychedelik a dozvíme se, jak je naši předci využívali například při přechodových rituálech.

Darren se mimo jiné zabývá kultivací jedlých hub a přednášel ve Velké Británii, Africe, Evropě a USA o rozsáhlém výzkumu afrických entheogenních rostlin a jejich různých využitích.