75. narozeniny LSD

Píše se datum 19. dubna 1943 Albert Hofmann si v laboratoři Sandozu aplikuje roztok diethylamidu kyseliny lysergové, notoricky známý jako LSD, které sám syntetizoval z námelových alkaloidů. Do hodiny po požití se dostavily vize, touha se smát a mírná paralýza. Nebyl schopný odcestovat sám domů, a tak požádal laboratorního technika o doprovod. Tento „trip“ absolvovali na kole. Hofmann vypověděl, že se vše zdálo pokroucené, a měl pocit, jakoby se nemohl pohnout z místa, i když jel opravdu rychle. Ale nejen to, dr. Hofmann uvádí i prožitek rozpadu ega a pocit vlastní smrti. Tento den se do dějin později zapíše jako Bicycle day – den objevení mimořádných schopností látky LSD-25. Letos tomu bude 75 let.

Jak se později ukáže, LSD nejenže umožňuje  „vidět svět jinak“, ale skýtá i obrovský terapeutický potenciál. V rozsáhlých výzkumech se podávalo pacientům s hlubokým traumatem, závislostmi, umírajícím pacientům či k navození tzv. „modelové psychózy“. LSD bylo ve své  době zkoumáno i na odbornících na duševní zdraví, studentech, vojácích či umělcích. Tisíce lidí si prošlo touto zkušeností za účelem léčby, poznání či osobního růstu.

Beyond Psychedelics ve spolupráci s Českou psychedelickou společností a Magazínem Legalizace letos organizuje akci ku příležitosti oslavy tohoto objevu. I my bychom chtěli oslavit den, kdy si účinky LSD poprvé mohl prožít člověk.  A proto Vás zveme dne 19. dubna na symbolickou cyklojízdu a následně do Továrny, kde navážeme odpoledním sympoziem o psychedelicích, diskuzí s aktivními účastníky psychedelického výzkumu v 60. letech, sdílením vlastních zážitků na LSD a afterparty. Více informací se dozvíte na facebookové akci 75. narozeniny LSD.

Prohlašujeme, že cílem není nikoho nabádat ke konzumaci jakýchkoliv psychoaktivních látek. Informace sdělené na této akci mají pouze informativní charakter.