Rubriky
Aktuality

Česká psychedelická společnost se ohrazuje proti dezinformačnímu článku iDNES.cz o 5-MeO-DMT

Článek s titulkem “Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné” se snaží poukázat na skutečné problémy s volným prodejem této látky, bohužel však dosahuje spíše démonizace a dalšího pokřivování již tak složité společenské debaty o tomto tématu. Ačkoliv je v článku citována řada odborníků, jejich vyjádření jsou špatně kontextualizována a autorský zbytek článku se s nimi přímo rozchází. 

V první řadě je důležité říci, že navzdory tomu, co se v článku tvrdí, efekty 5-MeO-DMT na mysl i tělo jsou velmi dobře popsané a jde o jedno z nejlépe prozkoumaných psychedelik. Tvrzení, že “látka je tak extrémní, že nikdo pořádně neví, co s člověkem udělá”, je nesmyslné, touto substancí se zabývají desítky vědeckých publikací a v současné době se zkoumá i za účelem lékařského využití, jak se ostatně uvádí i v článku samotném.

Je také zásadní rozlišovat mezi čistým 5-MeO-DMT, vyráběným synteticky či extrahovaným z žabích výměšků, a výměšky samotnými, které kromě 5-MeO-DMT obsahují i řadu dalších, daleko nebezpečnějších látek. Na to článek zcela zapomíná a obojí směšuje dohromady bez zmínky o tom, že čisté 5-MeO-DMT je vždy bezpečnější než směs látek žabího sekretu, která obsahuje mimo jiné i bufotoxiny, což jsou na rozdíl od 5-MeO-DMT kategorické jedy. Z tohoto důvodu se také “žabí sliz” rozhodně neolizuje, jak naznačuje článek, ale kouří či vaporizuje, čímž se sice většina bufotoxinů neutralizuje, avšak vzniká celá řada dalších problematických látek.

V literatuře jsou zaznamenané jednotky extrémně vzácných případů úmrtí v důsledku užití 5-MeO-DMT, vesměs v nich ovšem hrály roli dodatečné okolnosti, například kombinace s jinými, rizikovějšími látkami či nedodržení zásad harm reduction (snižování rizik) a následného úmrtí v důsledku nevhodného chování pod vlivem látky, nikoliv v důsledku přímého předávkování.

Podobně jako většina ostatních psychedelik, i 5-MeO-DMT disponuje ve srovnání s jinými psychotropními látkami (včetně legálního alkoholu či tabáku) výjimečně příznivým bezpečnostním profilem, který je prokázán řadou klinických studií. Vědecký výzkum naopak poukazuje na jeho silný léčebný potenciál v oblasti mentálních a neurodegenerativních onemocnění. Označení této látky jako “smrtící jed” tedy rozhodně není na místě, naopak je silně zavádějící a potenciálně manipulativní.

Stejně tak je zavádějící narativ článku, ve kterém jsou lidé užívající 5-MeO-DMT mimo klinický kontext zobrazováni jako “rekreační uživatelé” nebo, že berou látku “jen tak”. Ceremonie či léčebná sezení s látkou jsou nejčastěji vyhledávána pro léčbu mentálního zdraví a její benefity popisují např. i Mike Tyson nebo Hunter Biden. Nelze také opomenout skutečnost, že tato látka má v některých kulturách velký spirituální význam.

Rovněž není pravda, že by šlo o novou látku na trhu, která se zde objevila až se v článku  zmiňovaným eshopem. Stejně jako v mnoha dalších zemích je 5-MeO-DMT na českém trhu dostupné již řadu let a historicky s ním nebyly zaznamenány větší problémy.

Článek na iDNES má pravdu v tom, že volný prodej silných psychedelik, jako je 5-MeO-DMT, na neregulovaném šedém trhu je nevhodný. Strašení a démonizace této látky však situaci nepomůže, neboť jediné, co ji může skutečně vyřešit, je zavedení kvalitního zákonného rámce, jenž by zajistil kontrolu kvality prodávaných substancí, zavedl kontrolu věku nakupujících a zajistil, že se případným uživatelům dostane dostatek informací o tom, jak látku užít bezpečně.