Rubriky
Události

Režisér tripu: psychedelie a křesťanství – Mgr. Jan Blahůšek

Kdy: 5.12. 2022

Kde: Ze Mě, Na louži 7

UDÁLOST

VSTUPENKY

Mají psychedelické tripy nějakého režiséra? A kdo nebo co by to mohlo být? Podle jedné z koncepcí pocházející z komunity českých psychonautů řídí tripy tak zvaný „Režisér tripu“.

Skutečně by mohla psychedelické prožitky řídit nějaká vyšší inteligence, která se nachází mimo člověka? Nebo je řídí naše vlastní duše (psýché)? Anebo snad platí, jak učí mystikové všech náboženství, že Bůh je jakási přirozená „hlubina bytí“, která se nachází v nitru každého člověka? V této přednášce nás teolog, religionista a člen České psychedelické společnosti Honza Blahůšek provede pozoruhodnými vztahy mezi psychedelií a křesťanstvím, vztahy inkvizičně konfliktními i mysticky intimními.

Mgr. Jan Blahůšek absolvoval evangelickou teologii a postgraduálně studoval religionistiku. Celoživotně se zabývá světovou mystikou, zenovým a mahajánovým buddhismem, hinduismem a nověji také psychedelickou spiritualitou. Vyučuje buddhistickou meditaci, jógu a čchi-kung, které praktikoval u řady českých i zahraničních učitelů (Bohumil Houser, Jan Žlábek, Kemmyo Taira Sato atd.). Dlouhodobě pracuje v sociální oblasti. Publikuje články v religionistickém časopise DINGIR, na blogu České psychedelické společnosti atd.