Rubriky
Články

Friederike Meckel Fischer přijela přednášet o praktické psychedelické terapii

Doktorka a terapeutka Friederike Meckel Fischer v nás vzbudila hodně obdivu a respektu. Její návštěva byla svým způsobem turné z Bratislavy přes Brno až do Prahy. Jako Česká psychedelická společnost jsme organizovali přednášky na českém území a spolupořádali slovenskou část. V Brně se nám podařilo realizovat až vesmírný vzdělávací zážitek v brněnské Hvězdárně a planetáriu (12.5. 2016), další den pak neméně příjemné vystoupení v prostorech pražského experimentálního prostoru NoD.

Friederike Meckel Fischer nás ohromila svou energičností, přímostí i zkušeností. Ve své době provozovala undergroundovou (ilegální) terapii s využitím psychedelik a nedbaje zákonů pomáhala lidem zlepšovat jejich mentální zdraví. Její případ patří k ojedinělým. Pacientka neunesla rozhodnutí manžela ji opustit. Obvinila Friederike a terapii, kterou podstupovali s mužem společně, a drobnou psychoterapeutku udala. Tři týdny ve vězení, zničená pověst, odebraná licence, soud. Friederike byla souzena za nezákonné praktiky, ale na její straně stály výpovědi desítek vyléčených pacientů. A zákon ustoupil. Byla osvobozena.

Tato vitální dáma nám ukázala, že ani po třech dnech sdílení zkušeností s širokým publikem ji energie neopustila. Jakožto zkušená facilitátorka holotropního dýchání nám nabídla možnost semináře. Ten jsme pojali jako teambuilding lidí aktivně se podílejících na činnostech České psychedelické společnosti.

Holotropní dýchání je technika, kterou na svých cestách objevil a později popsal výzkumník psychedelik 60. let a zakladatel transpersonální psychologie Stanislav Grof. Je to legální technika, kterou se můžete dostat do stavu podobnému stavu po požití některých psychedelik (LSD, psylocibin). A tak jsme měli možnost (mnozí z nás poprvé) nahlédnout do přirozeně navozeného stavu změněného vědomí, který některým z nás pomohl vyřešit starou neduhu, pootevřít dveře k řešení vlastního problému, pochopit spojitost souvislostí i přijmout minulost, přítomnost, či budoucnost. Některým. Jedná se totiž o náročnou praktiku a tedy nemusí být pro každého. Stejně jako cesta s pomocí psychedelik. Je však důležité, mít možnost volby.

S Friederike i jejím mužem Konrádem jsme se rozloučili s velkou vděčností a motivací do budoucí činnosti a těší nás, že je na podzim opět přivítáme v rámci mezinárodní konference Beyond Psychedelics v Praze, kde Friederike bude opět přednášet.

Eva Césarová