Rubriky
Články

Vyjádření k mediální dezinformaci (nejen) iDnes.cz

Zavádějící článek iDnes.cz

Znepokojuje nás, že se novináři opakovaně dopouštějí zásadních manipulací se skutečnostmi v kauze tragického úmrtí dívky na kolejích, a to tak, že prezentují příčinně nesouvisející informace způsobem, který většina neinformovaných čtenářů zamění za příčinný vztah.

snimek-obrazovky-2016-12-20-v-15-10-25

Není prokázaná žádná příčinná souvislost mezi účastí na ayahuascové ceremonii a nehodou na přejezdu a jen těžko byli tou dobou oba lidé pod vlivem akutní intoxikace.
Naopak osob příznivě nakloněných k různým ezoterickým new age konceptům je u nás mnoho. Slepou víru také pozorujeme v obskurní a někdy nebezpečné výživové systémy, alternativní medicínu, "ezoterické pravdy" všeho druhu, paranormální zkušenosti, teorie spiknutí atd., většinou v tom ale roli nehraje zkušenost s ayahuascou či jinými psychedeliky, ale jde o nedostatek kritického myšlení a selského rozumu. Stačí si zajít do knihkupectví a pročíst si titulky či obsah náhodně vybraných knih z dlouhatánské sekce "ezoterika". Korelace není kauzalita, a pokud už kauzální vztah mezi dvěma jevy existuje, může být i opačný, než se na první pohled zdá. Média v tomto bohužel zcela selhávají, když opakovaně spojují věci, kde není žádný kauzální vztah a jeho směr prokázán. Výrazně se naopak posiluje stigmatizace látek, které při správném podání mají řadu známých terapeutických indikací a nebezpečnost řádově nižší než všudypřítomný alkohol.

Účastí na ceremonii se nestává z dospělého člověka, který se pro ni svobodně rozhodl , nesvéprávné dítě, nad jehož dalším životem či smrtí kdykoli poté má absolutní moc a zodpovědnost šaman – včetně toho, jestli takového člověka někdy v budoucnu srazí vlak nezodpovědným přecházením kolejí, nebo bude mít autonehodu. Psychologové a psychiatři také nemohou být zodpovědní za to, jestli se někdy v budoucnu jejich současným či bývalým klientům a pacientům něco stane. Pouze po omezený čas dělají (nebo by měli dělat) to nejlepší, aby svému klientovi pomohli zvládnout nějaký problém.

Spojení tragické smrti, jakési tajemné sekty a „drog“ je snem mnoha bulvárních novinářů. Jestli je spojitost mezi užitím drogy (zvláště pokud proběhla o několik týdnů dříve) a příslušné fatální nehody relevantní, pro něj bohužel může být již podružným aspektem, protože novinářovou hlavní motivací je pravděpodobně dosáhnout co nejvyšší čtenosti. Je dobře známo, že kontroverzní témata, jako jsou například ta výše zmíněná, jsou spolehlivým prostředkem, jak čtenáře nalákat. Přesvědčit média (včetně těch, která se považují za alespoň trochu seriózní), aby změnila svůj přístup k bulvárnímu podávání informací, je prakticky nemožné. Apelujeme tedy aslespoň na čtenáře, aby podobné zprávy četli kriticky, pozastavovali se nad nesrovnalostmi a snažili se o daném tématu získat co nejširší rozhled, než přijmou novinářovy závěry a způsob, kterým interpretuje realitu.

Jednou ze snah České psychedelické společnosti je usilovat o destigmatizaci psychedelik v očích odborné i laické veřejnosti a zákonodárců a usilovat o vyvážený přístup založený především na poznatcích odborných vědeckých studií, a nikoli na opakování polopravd, nepravd a dogmatickém stereotypním pohledu na všechny látky měnící vědomí. Více o našem poslání naleznete na webu czeps.org nebo našem facebooku. Nabízíme novinářům možnost konzultovat témata související s psychedeliky a drogovou problematikou, aby zpravodajství a publicistika nešířila škodlivé mýty a stereotypy.

K tématu:

https://archetypal.cz/2016/ilustrovana-kniha-argumentacnich-klamu/
http://invivomagazin.sk/sposobuje-konzumacia-syra-smrt-zamotanim-do-postelnych-prestieradiel-alebo-casova-zhoda-verzus-pricinna-suvislost_522.html