Rubriky
Články

Hledáme dobrovolníky pro projekt psychedelické první pomoci – kvůli naplnění aktuální kapacity pozastaveno (díky za zájem o dobrou věc!)

[aktualizace] Moc nás těší velký zájem o dobrovolnictví v CZEPS PsyCare! Aktuálně se přihlásilo více než 80 osob, se kterými budeme navazovat tu či onu formu spolupráce. Do doby, než tuto dobrovolnickou základnu dostatečně stabilizujeme, vzděláme a připravíme na terénní práci, je nábor dalších dobrovolníků pozastaven. 

Do nového projektu psychedelické harm reduction (psychedelické první pomoci) hledáme dobrovolníky, kteří se nebojí přímé práce s lidmi pod vlivem psychedelických a psychoaktivních látek v prostředí hudebních akcí převážně typu psytrance/goa parties.

Obdobné projekty fungují již zhruba deset let v mezinárodním měřítku na velkých festivalech, kde se psychedelika užívají ve zvýšené míře. V USA jde mj. o festival Burning Man, v Evropě pak o Boom (Portugalsko) a Ozoru (Maďarsko). V České republice doposud funguje projekt Hard & Smart, který se však svým zaměřením i aktivitami poněkud liší.

Psycare je místo, kde můžou spočinout lidé, kteří se dostali vlivem psychedelické či jiné psychoaktivní látky do stavu, kdy se sami necítí bezpečně a hledají zázemí pro svoji náročnou zkušenost. Někteří si potřebují o všem popovídat, jiní se spíše ponořit do svého vnitřního světa v bezpečném prostředí, mít možnost si lehnout, půjčit si deku a třeba vůbec nemluvit. Jiní přijdou naopak jen na skok, vezmou si nějaký harm reduction materiál (letáčky o drogách, kondomy, špunty do uší, šňupátka), pokecají o rizicích jednotlivých látek a brzy zase odcházejí.
Psycare je útulné a příjemné místo, na letních festivalech vybavené matracemi, dekami, lampičkami a je příjemně zabydlené. Panuje v něm ticho a možnost zajistit intimní prostor pro zvládnutí náročné zkušenosti. Pro tyto účely plánujeme během měsíce dubna crowdfundingovou kampaň a zakoupení mongolské jurty.

V plánovaném projektu bude prozatím vše fungovat na dobrovolné bázi. Uvítáme především odborníky z řad pomáhajících profesí, kteří jsou kompetentní pro práci s klienty, ale mohou se jimi stát i lidé s vlastními zkušenostmi s psychedeliky (což ale není podmínkou).
Psycare spolupracuje s organizátory festivalu, s případnou bezpečnostní službou a pochopitelně hlavně se zdravotníky. Psycare funguje 24 hodin denně po celou dobu festivalu a dobrovolníci se v něm střídají po šestihodinových směnách. Dobrovolníci jsou na pracovních směnách střízliví.

Naším cílem je v létě 2017 zajistit plnohodnotný Psycare minimálně na dvou větších festivalech v ČR. První akcí bude pravděpodobně psychedelický festival Ufo Bufo v termínu 22-25.6.2017.

Tak třeba naviděnou v Psycare!

Tým Psycare České psychedelické společnosti, z.s.

www.psycare.cz