Rubriky
CZEPS v mediich

Český Rozhlas Plus, 22.12.2015: Po 40 letech se do Česka vrací výzkum psychedelik. LSD vystřídaly lysohlávky; záznam (J. Šiklová, P. Winkler, J. Srnec, F. Tylš)

V Českém rozhlase o minulosti i současnosti výzkumu psychedelických látek: Jiřina Šiklová, Petr Winkler, Jan Srnec a Filip Tylš.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3536074/embedded

„Klecany jsou jediné místo v Česku, kde lékaři psilocybin testují, v Evropě jsou podobná pracoviště pouze dvě. Výzkum zakázaných psychedelických drog se tedy znovu pomalu rozjíždí a čeští psychiatři opět patří mezi průkopníky.“

Článek původně dostupný zde.

Po 40 letech se do Česka vrací výzkum psychedelik. LSD vystřídaly lysohlávky

Lysohlávka česká (Psilocybe bohemica) - Foto: Gerhard Koller, Wikimedia Commons

Lysohlávka česká (Psilocybe bohemica), Foto: Gerhard Koller, Wikimedia Commons

Po 40 letech zákazu se do Česka vrací výzkum psychedelických drog. Psychiatři z Ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy testují halucinogenní látky nejenom na zvířatech, ale i na dobrovolnících. Projdou fyzickými a psychologickými testy, úspěšní pak dostanou na hlavu čepici s elektrodami a polknou tabletku psilocybinu. Tuto drogu obsahují houby lysohlávky. Psilocybin je podobný LSD, tedy látce se kterou českoslovenští psychiatři prováděli experimenty v 50. a 60. letech minulého století.

„Pamatuju si, že jsem tam seděla, o něčem jsme se bavili. Říkala jsem: Já nic necítím,“ vypráví socioložka Jiřina Šiklová a pokračuje:

„Asi po hodině jsem říkala: Pane doktore, to opravdu nemá cenu, tak se mějte pěkně, třeba někdy se sejdeme a uvidíme. Podávám mu ruku a říkám: Vidíte, mám kolem ní takovou zlatou ořízku. On řekl: Tak si sedněte, paní doktorko, budeme pokračovat,“ vzpomíná Šiklová na první dobrovolný test LSD.

Přístup lékařů k tehdejšímu výzkumu byl tak trochu partyzánský. LSD zkoušeli i na lidech nemocných, na dětech, někteří dobrovolníci si odnášeli LSD domů. Drogu ale zkoumali lékaři především na sobě, i klinický psycholog Jan Srnec. „Snažil jsem se pochopit, co to je, když člověk halucinuje,“ říká.

Vědci se snažili pochopit účinek LSD, o kterém se domnívali, že pomůže léčit řadu psychických onemocnění. Ostatně s touto myšlenkou jdou do výzkumů i dnes. Jan Srnec ale připouští, že léčebný účinek u nemocných neprokázali. „Odeznělo to a vrátili se do původního stavu, zatímco u zdravých lidí a hlavně u kumštýřů to skutečně ovlivnilo i tu jejich tvorbu,“ popisuje.

Aršík papírků napuštěných LSD - Foto: Public domain

Aršík papírků napuštěných LSD, Foto: Public domain

Dvacet let výzkumů LSD v Československu se tedy na objev léčby s prokazatelně prospěšným účinkem ukázalo jako krátká doba. Současný výzkum psychedelických drog vedou lékaři v Ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy. Vedle potkanů testují i 20 dobrovolníků.

„Pro mě je hodně důležité zprostředkovat psychedelika pacientům. V případě psilocybinu si myslím, že jsme něčemu takovému nejblíže. Můj cíl je popsat a nějak kodifikovat a mít v lékařském doporučení, za jakých okolností je možné psilocybin používat,“ vysvětluje psychiatr Filip Tylš.

Klecany jsou jediné místo v Česku, kde lékaři psylocybin testují, v Evropě jsou podobná pracoviště pouze dvě. Výzkum zakázaných psychedelických drog se tedy znovu pomalu rozjíždí a čeští psychiatři opět patří mezi průkopníky.