Současný výzkum psychedelických látek v ČR probíhal donedávna výhradně v Národním ústavu duševního zdraví, které je zároveň pracovištěm 3. lékařské fakulty univerzity Karlovy (NÚDZ, Klecany u Prahy).
Psychedelický výzkum na tomto pracovišti má dlouhou tradici:
V tehdejším Výzkumném Ústavu Psychiatrickém (VÚP) pracoval s LSD a dalšími halucinogeny např. Stanislav Grof. VÚP se roku 1990 transformoval na Psychiatrické centrum Praha (pavilon 19 a 23 Psychiatrické léčebny v Bohnicích), kde byl výzkum psychedelik znovu rozvinut po dlouhém období celosvětového zákazu pod vedením prof. Jiřího Horáčka. Zpočátku se jednalo o výzkum na zvířatech v rámci modelování psychózy (dr. Tomáš Páleníček) – podávání psychedelik laboratorním potkanům, pozorování změn v jejich chování pomocí řady behavioráních testů a elektrické aktivity z povrchu mozku. Paralelně s tím se odehrával výzkum ketaminu na lidech (behaviorální testy, aktivita mozku pomocí moderních zobrazovacích method jako je EEG, PET, MRI). Ketamin jakožto doposud využívané anestetikum zůstal v lékopise i v období ilegality ostatních psychedelik. Nově se zkoumá jeho silný antidepresivní účinek (dr. Peter Šóš). Aktivita mozku se zkoumá také u uživatelů marihuany ve studii vlivu kanabinoidů na pozornost (marihuana nemůže být z důvodu ilegality podávána, zkoumá se proto přímo na uživatelích (dr. Tomáš Páleníček).
V říjnu roku 2015 se podařil týmu dr. Páleníčka průlom v historii psychedelického výzkumu v ČR – po 40-ti letech je opět podáván dobrovolníkům psilocybin (halucinogen obsažený v lysohlávkách) v bezpečném kontrolovaném prostředí (speciálně upravená místnost, 2 průvodci – psycholog + lékař). Zkoumá se jeho vliv na aktivitu mozku ve funkční magnetické rezonanci, kvantitativním EEG, celá řada psychologických proměnných, včetně dlouhodobých změn (např. tzv. wellbeing – pocit pohody).
Roku 2015 se Psychiatrické centrum Praha transformovalo do Národního Ústavu Duševního Zdraví (NÚDZ) se sídlem v Klecanech, kde se postupně začínají rozvíjet ambicióznější psychedelické projekty. V plánu jsou například klinické studie, tedy podávání psychedelik pacientům.
Pro náročnější – charakteristika psilocybinové studie:
- Psilocybin byl doposud v pilotní studii podán perorálně 20 zdravým jedincům v randomizovaném, dvojitě zaslepeném, placebem kontrolovaném uspořádání.
- Předběžné analýzy kvantitativního EEG odhalují pokles v oblasti alfa / theta a zvýšení aktivity v oblasti pásma gama v 50. – 60. minutě po intoxikaci ve srovnání s aktivitou před užitím látky.
- Analýza zdrojů EEG aktivity pomocí systému LORETA pak prokázala lokalizaci poklesu alfa aktivity v okcipitálních oblastech a zadních středočárových strukturách, jako je PCC a precuneus, tedy v částech DMN (default mode network).
- Naopak vzestup aktivity ve vyšších frekvenčních pásmech byl lokalizován v asociačních oblastech fronto-temporo-okcipitálně.
- Analýza funkční konektivity prokázala snížení EEG koherencí mezi frontálními a temporálními oblastmi kortexu.
Další výzkumy
NÚDZ realizuje v posledních letech též multicentrickou studii Compass Pathways s psilocybinem na deprese, vlastní unikátní dvojici studií srovnání účinnosti ketaminu a psilocybinu (PSIKET 1 a 2) a další.
V. Cink a kol. v posledním roce prováděli studii s ayahuascou na VŠCHT (zatím nepublikováno).
Ketaminem asistovaná psychoterapie je odnedávna možná i s částečnou úhradou zdravotními pojišťovnami na psychedelické klinice Psyon.